Wydarzenia

Zdrowie pod Kontrolą

14.05 - 14.05.2022, 10:00 - 19:00

Zapraszamy w sobotę 14 maja do udziału w akcji "Zdrowie pod Kontrolą" organizowanej przed członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Kielce, która odbędzie się w Galerii Echo.

“Zdrowie pod Kontrolą” składa się z kilku projektów, których wspólnym celem jest ułatwienie społeczności lokalnej dostępu do podstawowej diagnostyki medycznej i edukacji prozdrowotnej.

Projekty wchodzące w skład akcji:

  1. Bezpłatne badania cytologiczne (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym – dla kobiet w wieku 25-59 lat) + opcjonalnie diagnostyka wirusa HPV (dla kobiet w wieku 30-59 lat). Badania cytologiczne będą prowadzone w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej ŚCO przy wejściu do Galerii od ulicy Solidarności. 
  2. Analiza masy i składu ciała, w tym: masy całkowitej, masy tkanki mięśniowej, masy tkanki kostnej, tkanki tłuszczowej, wody poza- i wewnątrzkomórkowej, BMI. 
  3. Konsultacje dietetyka.
  4. Pomiar ciśnienia tętniczego.
  5. Nauka samobadania piersi na fantomach.
  6. Edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi i szyjki macicy.
  7. Pomiar glukozy we krwi.
  8. Stanowisko rejestracji do bazy DKMS.
  9. Stanowisko nauki pierwszej pomocy.
  10. Stanowisko "Szpital pluszowego misia" dla najmłodszych pacjentów.

 

Niezmiernie ważnym elementem naszej akcji jest możliwość rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, współorganizowane z Fundacją DKMS. Wystarczą chęci, wypełnienie formularza i pobranie z wewnętrznej powierzchni policzka za pomocą niewielkiego patyczka wymazu przekazywanego dalej do bazy potencjalnych Dawców szpiku. Stanowisko to ma na celu popularyzację idei dawstwa szpiku kostnego i zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat jednostki chorobowej jaką jest białaczka.

Wszystkie badania i formy edukacji będą wykonywane bezpłatnie. Każdy wynik badania zostanie zinterpretowany, w przypadku odchyleń od przyjętych norm Uczestnicy akcji zostaną zachęceni do wizyty u lekarza w celu pełnej diagnostyki. Na podstawie przeprowadzanych przez nas badań nie dokonujemy diagnozy chorób, są to jedynie badania wstępne- przesiewowe, które mogą zachęcić Uczestników do kontaktu z lekarzem w celu pełnej kontroli własnego stanu zdrowia.

Poprzez organizację Wydarzenia „Zdrowie pod Kontrolą” pragniemy zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki, ponieważ nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wczesne wykrycie chorób pozwala na szybsze podjęcie leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Bardzo wiele osób żyje w nieświadomości pewnych nieprawidłowości związanych ze stanem zdrowia, gdyż nie dają charakterystycznych objawów, dlatego poprzez organizację Wydarzenia pragniemy im w tym pomóc.

O organizatorze:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a jej celami są zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz działalność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.

Zapraszamy!
Galeria zdjęć


Powrót
Oceń nas