Wydarzenia

Wystawa w Galerii "Sztuka na poziomie"

05.02 - 29.02.2020, 09:00 - 21:00

Od 2 lutego, przez cały miesiąc serdecznie zapraszamy na wystawę „Sztuka na poziomie” w Galeria Echo!

Galeria „Sztuka na poziomie” znajduje się na piętrze +1, obok John Burg/TkMaxx.

Artystyczne DNA
Twórczość jest jak tlen. Kreujemy nowe byty, bo to część naszego DNA. Od początku istnienia ludzie tworzą: systemy wierzeń, prawo, przeróżne dziedziny nauki i sztuki. Dziś budujemy miasta przyszłości, powołujemy do życia wirtualne organizacje, ufamy sztucznej inteligencji. Algorytmy są nową religią. Bezustannie tworzymy. W globalnej pogoni za nowymi, lepszymi usługami i produktami – zapominamy czasem zapytać o autonomię. Co nas kształtuje – natura, kultura a może technologia? Czy w erze konsumpcji nasza wolność jest „prawdziwa” czy zaprogramowana przez globalnych graczy? Czy nowe twory to odpowiedź na nasze potrzeby czy efekt tyranii nowości? Żyjemy w czasach, gdzie ilość produkowanych treści dawno już przekroczyła popyt na nie. Jednocześnie efekty naszej twórczości muszą być użyteczne – najlepiej, żeby dały się „monetyzować”.

Co na to sztuka? Sztuka jest wolnością. Zadaje pytania o kwestie fundamentalne: Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Jakie jest nasze miejsce w świecie? Nie narzuca interpretacji, nie sugeruje – to przestrzeń do indywidualnej refleksji i zbiorowej dyskusji. W myśl hasła L’art pour l’art (sztuka dla sztuki) jest pozbawiona funkcji, niczemu ani nikomu nie służy. Sztuka jest niezależna. Twórca sięga do głębokich pokładów nieświadomości; odbiorca – otwiera się na niepewność i inność. Każda myśl, emocja wzbudzona przez obcowanie ze sztuką jest wyjątkowa – nasza własna, jedyna, niepowtarzalna jak podwójna helisa.

Prezentacja instalacji artystycznej „DNA” autorstwa Zbigniewa Miernika będzie okazją do spotkania ze sztuką i dyskusji – na każdy temat.

Informacja o artyście:
Zbigniew Miernik – artysta od urodzenia związany z Kielcami. Od 30 lat prowadzi własną pracownię artystyczną, gdzie projektuje i wykonuje autorskie formy przestrzenne. Tworzy w zakresie rzeźby, malarstwa i grafiki. Autor posiada własną stałą ekspozycję prac w Galerii Sztuki „Podwórko” w Suchedniowie, gdzie mieszka i pracuje.

Inne prace artysty można oglądać aktualnie w ramach wystaw: Kapitał Sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach (do 7 lutego) oraz 14. Jesienny Salon Sztuki w Ostrowieckim Browarze Kultury.


Powrót
Oceń nas